Coraz więcej mówi się o konieczności oszczędzenia energii elektrycznej. Jest to podyktowane nie tylko kwestiami ekonomicznymi, ale przede wszystkim ekologicznymi, które nawet są ważniejsze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obecnie wykorzystywany prąd pochodzi w wyniku spalania węgla w elektrowniach, a to z kolei szkodzi otaczającemu nas środowisku. Dlaczego warto postawić na oświetlenie energooszczędne? Ile można zaoszczędzić podczas jego stosowania? Tego dowiecie się w tym artykule.
Rosnąca świadomość Polaków
Przede wszystkim w stosowaniu oszczędności pomoże pozyskanie odpowiedniej wiedzy na temat konieczności stosowania energooszczędnych opraw oświetleniowych. Na szczęście coraz więcej Polaków zdaje sobie z istoty ich wykorzystywania – przede wszystkim w stosunku do własnych rachunków. Na przykład wykorzystanie diod i żarówek LED umożliwia zaoszczędzenie aż 80% energii w porównaniu do żarówek klasycznych. To z kolei przekłada się na podobny procent oszczędności w ujęciu opłacanych rachunków za prąd.
Rodzaje opraw energooszczędnych
W szczególności można wyróżnić trzy główne źródła światła, które umożliwiają ograniczenie zużycia prądu. Są to przede wszystkim:
- Świetlówki kompaktowe – dzięki nim możliwe jest aż pięciokrotne ograniczenie zużycia energii w porównaniu do nieenergooszczędnych żarówek.
- Żarówki halogenowe - które umożliwiają zaoszczędzenie energii i rachunków aż do poziomu 80%. Wymagają one jednak transformatora, który obniża napięcie prądu, który me je zasilać.
- Diody i żarówki LED - najczęściej obecnie stosowany rodzaj oświetlenia energooszczędnego. Przy jego pomocy na spokojnie można zaoszczędzić 80% na wykorzystywanej energii, a także płaconych rachunkach.
Dlaczego postawić na oświetlenie energooszczędne?
Za oszczędnościami przemawiają przede wszystkim kwestie ekonomiczne, jak i ekologiczne. Szczególnie ważna motywacja finansowa pozwala na mniejsze zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na stosowanie zasad ochrony środowiska niezwykle ważnych dla naszej planety.